CD74ACT14M
Mfr.Part #
CD74ACT14M
Manufacturer
Texas Instruments
Package/Case
Datasheet
CD74ACT14M
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SOIC
Stock
1451
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Gates and Inverters
Current - Output High, Low :
24mA, 24mA
Current - Quiescent (Max) :
4 µA
Features :
Logic Level - High :
1.4V ~ 2V
Logic Level - Low :
0.8V ~ 1.3V
Logic Type :
Inverter
Max Propagation Delay @ V, Max CL :
14.5ns @ 5V, 50pF
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
6
Number of Inputs :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V